Exkurze do památníku Oswietim a výlet do solných dolů23.06.2016

EXKURZE DO PAMÁTNÍKU OSVĚTIM A VÝLET DO WIELICZKY

V pondělí 13. června 2016 v 6.30 odjíždělo 50 našich žáků pod pedagogickým dohledem p. uč. Vyšatové a Lázňovské do Polska.
Cílem cesty byl památník holocaustu v Osvětimi a také návštěva solných dolů ve Wieliczce.
Cesta pohodlným autobusem byla velmi příjemná. Zhruba po pěti hodinách jsme dorazili do Osvětimi. Prohlídka památníků trvala 4 a půl hodiny. Součástí návštěvy tohoto mezinárodního muzea byla i prohlídka torza koncentračního tábora v Březince. Celý program v tomto památníků je koncipován s pietou a úctou.
Po absolvování programu v Osvětimi jsme odjížděli do Wieliczky – malebného městečka, jehož součástí je solný důl, ve kterém se už 20 let sůl netěží a který v současné době slouží jako turistická atrakce a také ozdravné zařízení.
V obrovských podzemních prostorách jsme mohli žasnout nad zručností sochařů, kteří do stěn vytesali solné reliéfy a ze solných kvádrů vytvořili nádherné sochy. Viděli jsme i průzračnou čistou sůl, jejímiž krystaly jsou zdobeny lustry v některých prostorách solného dolu. Průvodce nám přiblížil i život horníků a práci v dole.
Z Polska jsme odjížděli po 21. hodině a do Náchoda jsme dorazili ve 3 ráno.
Všichni jsme měli hlavu plnou informací a určitě každému trvalo, aby zpracoval to, co viděl v Osvětimi. Návštěva Wieliczky pomohla celou návštěvu odlehčit. Viděli jsme dílo člověka ze dvou stran, z té nejhorší a z té dobré, kreativní. Je dobré nezapomínat na doby, kdy člověk byl člověku největším nepřítelem a je dobré vědět, že lidé dokáží díky své píli a houževnatosti nechat ostatním monumentální a krásný odkaz.
Věřme v dobro člověka, připomínejme si, že ne vždy vítězí a věřme, že my můžeme dobro šířit a šiřme jej!


Autor: Mgr. David Hanuš


Zpět na předchozí stránku